Маніпуляції в НЛП і НЛП в маніпуляції

 

Як правило «НЛП — це маніпуляція» говорять люди, які НЛП не вивчають і не знають.
Всі, хто хоч щось знає про НЛП, чули вираз «Карта не територія» — одна з базових пресуппозицій НЛП. Один з висновків з неї — «Всі люди різні» — бо у кожного різне виховання, різний життєвий досвід, різні переконання та цінності. Тому, якщо до лісу підуть художник, грибник та лісоруб, вони побачать зовсім різний ліс, цікавитись у лісі будуть різним і займатись у лісі різними справами.
Тому мабуть тим, хто вважає що НЛП це маніпуляція було б корисним з’ясувати чому саме так вважають вони.

Що таке «маніпуляція»? Коли і навіщо її використовують?

Маніпуляція — це коли хтось хоче взяти, але нічого не дати… або дати менше ніж взяв.
Це пресловуте прагнення отримати «на халву».

Можна виділити 4 основних рівні взаємодії / комунікації:piramida-rivniv-komunikaci%d1%97-ukr

Примус/Подавлення — Змагання/Суперництво — Партнерство — Гармонія

Примус — рабовласницький лад, армія, місця позбавлення волі — чи потрібно маніпулювати там, де править закон сили?
— Я начальник — ти дурак! Або навпаки…

Маніпуляція потрібна на рівні суперництва — коли сторони взаємодії намагаються добитися своїх цілей за рахунок суперника.
Коли у однієї із сторін немає сил та можливостей заставити іншу сторону діяти в своїх інтересах використовуються маніпуляційні прийоми
— «виховання» дітей — щоб скоріше зробили, щоб зробили те, що МИ вважаємо за потрібне,
— реклама — щоб купували те, що МИ бажаємо продати
— управління персоналом — щоб працювали в інтересах компанії, незважаючи на невідповідно зарплатню,
— в сімейних відносинах — щоб партнер робив те, що МИ бажаємо, а не те, що партнер вважає потрібним та корисним.
Часто ми самі не розуміємо що саме робимо — ми ж впевнені, що так краще! А якщо «вони» не розуміють, то будь які методи хороші!
Що таке «краще»? Ну якщо мені краще або я вважаю, що так краще — то це і є «краще»! — Хіба не так?

Маніпуляцій більш за все бояться саме ті, хто їх використовує — вони не знають іншого способу взаємодії і вважають, що саме так діють всі! І тому саме вони більш за все переживають, якщо хтось отримає переваги — знання, інструменти, навички, прийоми та методи.
Середньовічна свята інквізиція, гонка озброєнь, політична пропаганда, чорний PR — приклади маніпулятивної боротьби з конкурентами задовго до виникнення НЛП.

Ще більше вони побоюються, що хтось розкриє їх маніпуляцію — голосніше всіх «Злодій!» кричить той, у кого совість не зовсім чиста… Можливо саме тому у певні місця заборонено заходити психологам та нелперам.

Чи потрібно маніпулювати коли відбувається рівноправна партнерська взаємодія? Коли партнерство планується надовго? Коли позиції сторін чітко визначені та узгоджені? Коли сторони бажають побудувати рівноправні взаємовигідні партнерські відносини?
Тут треба максимально прояснити позиції сторін — щоб запобігти невизначеності, непорозумінь у майбутньому.
Маніпуляція — бажання отримати прибуток за рахунок партнера зруйнує партнерські відносини — там, де є маніпуляція довіри, рівноправних відносин, партнерства бути не може!

Де у цій моделі НЛП?

Та будь де! — В залежності від того, на якому рівні вміє взаємодіяти той, хто його використовує.
На рівні «суперництва та змагання», це буде маніпуляція — як основний інструмент досягнення мети, на рівні «примусу» — теж маніпуляція, але вже як допоміжний інструмент — коли силових важелів залякування недостатньо.
Або антиманіпуляція — розпізнавання та протидія маніпуляторам для захисту своїх інтересів у взаємодії з недобросовісними партнерами.

Системно, в повному об’ємі НЛП можна використовувати на рівні партнерства та гармонії — стан рапорту це і є гармонія у відносинах, коли партнери з готовністю реагують на потреби та доповнюють одне одного.
Стратегії та інструменти НЛП допомагають порозумітись партнерам по взаємодії — виявити та узгодити потреби, бачення цілей та кінцевих результатів, знайти ресурси та найбільш ефективні та екологічні шляхи подолання перешкод та досягнення цілей.

Отже використання НЛП для створення та підтримання гармонійних партнерських відносин чи для маніпуляції та використання оточуючих у своїх інтересах цілком залежить від того, хто користується техніками НЛП.
В будь-якому випадку корисно ці прийоми та техніки знати — принаймні для того, щоб розпізнавати маніпуляції, маніпулятивну комерційну рекламу та політичну  пропаганду і ефективно  протистояти маніпуляторам.

******************

Сподобалось? Поділіться з друзями!:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

13 − семь =

СПАМ-фильтр *